🧠 ვინ ახორციელებს პროგრამას?
მერიტოკრატიის სკოლის წარმატების წინაპირობა არა მარტო პროგრამის დიზაინში, სასწავლო მასალების ხარისხსა თუ სასწავლო პროცესის გამართულობაშია, არამედ პირველ რიგში — ადამიანური ფაქტორის სიძლიერეში.
👨🏫 პროგრამის ავტორი და ფასილიტატორი
მერიტოკრატიის სკოლის „ღირსეული თვითდამკვიდრების“ საგანმანათლებლო პროგრამის ავტორი, ხელმძღვანელი და ფასილიტატორი არის ალუდა გოგლიჩიძე — კომპანია „წარმატების პლატფორმა-საქართველოს“ დირექტორი, „მოძრაობა მერიტოკრატიისთვის“ ინიციატორი, „არაძალადობიდან მშვიდობამდე“ სტრატეგიის ავტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი. ალუდას მრავალწლიანი გამოცდილება აერთიანებს აკადემიურ სიღრმეს, საჯარო მართვასა და საგანმანათლებლო ინოვაციებს. ის 1997 წლიდან ჩართულია განათლების სფეროში და არის არაერთი საგანმანათლებლო პროგრამისა და პროექტის ინიციატორი, ავტორი და განმხორციელებელი.
🎓 აკადემიური და პროფესიული გამოცდილება:
- კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი: კავკასიის განათლების სკოლის (CES) დამფუძნებელი და დეკანი (2019-2025). მისი ავტორობით შეიქმნა დაწყებითი პედაგოგიკის საბაკალავრო-სამაგისტრო, ასევე განათლების მენეჯმენტისა და პოლიტიკის უნიკალური სამაგისტრო პროგრამები.
- საჯარო მართვის გამოცდილება: სხვადასხვა დროს იკავებდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილის, თბილისის მერის მოადგილისა და ვეკუას სახელობის ფიზიკა-მათემატიკის 42-ე საჯარო სკოლის დირექტორის პოზიციებს.
- აკადემიური საქმიანობა: 1997 წლიდან სხვადასხვა ინტენსივობით ეწევა აკადემიურ საქმიანობას, მიმდინარე ეტაპზე ასწავლის საგნებს შრომის ბაზრის, სოციალურ-ემოციური უნარების, კონფლიქტების მართვის თემებზე; არის სილაბუსების ავტორი ლიდერობის, განათლების მენეჯმენტისა და პოლიტიკის მიმართულებით.
- საგანმანათლებლო საქმიანობა: 1994 წლიდან არის არაერთი საგანმანათლებლო პროგრამის ინიციატორი, ავტორი და ფასილიტატორი მენეჯმენტის, პროექტების მართვის, დემოკრატიის, მშვიდობის მშენებლობისა და სხვა მიმართულებებით.
- კვლევითი საქმიანობა და გამოცემები: არის სხვადასხვა კვლევითი პროექტის მონაწილე და გამოცემების ავტორი სკოლის მართვისა და მოსწავლეთა თვითმმართველობების საკითხებზე.
- საერთაშორისო პლატფორმები: გაეროს მხარდამჭერი პირველი ახალგაზრდული ორგანიზაციის დამფუძნებელი საქართველოში. მას აქვს საერთაშორისო პროექტებში მონაწილეობის მდიდარი გამოცდილება, მათ შორის კავკასიის მასშტაბით ახალგაზრდულ სამშვიდობო მოძრაობაში წარმატებული მოღვაწეობის პრაქტიკა.
🔍 ექსპერტიზის სფეროები:
ალუდა არის აღიარებული სპეციალისტი ისეთ სფეროებში, როგორებიცაა:
- კონფლიქტების მართვა და მშვიდობის მშენებლობა;
- განათლების პოლიტიკა და სტრატეგიული მენეჯმენტი;
- მერიტოკრატიული სისტემების დანერგვა საგანმანათლებლო სივრცეში.
„ჩემი მიზანია, სასკოლო ცხოვრება მოვალეობიდან რეალურ შესაძლებლობად ვაქციოთ, სადაც თითოეული მოზარდი საკუთარი პოტენციალის რეალიზებას სამართლიან და მხარდამჭერ გარემოში შეძლებს.“ — ალუდა გოგლიჩიძე.
🌐 დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ: www.aludagoglichidze.ge
👨🏫 ფასილიტატორები და მენტორები: პროგრამის ფარგლებში თემატიკის მიხედვით ფასილიტაციასა და მენტორობას გაწევენ დარგის გამოცდილი და წარმატებული სპეციალისტები — როგორც თეორიტიკოსები, ისე პრაქტიკული გამოცდილების მქონე ადამიანები, რომლებიც მოზარდებს დაეხმარებიან საინტერესო საკითხების სიღრმისეულ გააზრებასა და გამოყენებაში, ინდივიდუალურ პროგრესსა და პოტენციალის მაქსიმალურ რეალიზებაში.