🏛️ საგანმანათლებლო არქიტექტურა და კალენდარი
„მერიტო-სკოლა“ არ არის ერთჯერადი ტრენინგი — ეს არის 9-თვიანი ტრანსფორმაციული პროცესი. ჩვენი პროგრამა აგებულია სამეტაპიან განვითარების მოდელზე, რომელიც აერთიანებს თეორიულ ცოდნას, ინტენსიურ პრაქტიკასა და რეალურ „კარიერულ“ შედეგს. ეს არის გზა თვითშემეცნებიდან — ღირსეულ თვითდამკვიდრებამდე.
🗺️ პროგრამის ეტაპები
I ეტაპი — ფუნდამენტის შექმნა: კარიერული დიზაინი (თებერვალი – ივნისი) პირველ ეტაპზე მოზარდები გადიან შინაგან ტრანსფორმაციას და ეუფლებიან კარიერული წარმატებისთვის აუცილებელ ბაზისურ ინსტრუმენტებს.
- 🔍 ფოკუსი: პროფესიული ორიენტაცია, ემოციური ინტელექტი (EQ), თვითრეგულაცია და ეფექტური კომუნიკაცია.
- 🎯 მიზანი: მოზარდმა შეძლოს საკუთარი რესურსების იდენტიფიცირება და დასახოს მომავლის ინდივიდუალური სტრატეგია.
- 📌 შუალედური პრეზენტაცია (ივნისის ბოლოს): მოსწავლეები წარადგენენ პიროვნული SWOT ანალიზის შედეგებს და სექტემბრისთვის დაგეგმილ „კარიერულ“ (სასკოლო) სამოქმედო გეგმებს.
🌞 საზაფხულო სკოლა — გამოცდილებით სწავლა (ივლისი – აგვისტო) ინტენსიური პრაქტიკული ეტაპი, რომელიც მოიაზრებს საორიენტაციოდ 10-დღიან გასვლით საზაფხულო სკოლას, სადაც თეორია გარდაიქმნება პროფესიულ მოქმედებად. საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობა ნებაყოფლობითია მერიტო-სკოლის მოსწავლეებისთვის, ასევე ის ხელმისაწვდომი იქნება სხვა მოსწავლეებისთვისაც.
🚀 აქტივობა: ლიდერული და მენეჯერული უნარების განვითარება რეალურ გარემოში, საველე გასვლები, გუნდური შეჯიბრებები და „მერიტოკრატიული სულისკვეთების“ ჩამოყალიბება.
🎯 მიზანი: საკუთარი პოტენციალის დანახვა გუნდურ მუშაობაში და გადაწყვეტილების მიღების უნარის გამომუშავება სტრესულ გარემოში.
II ეტაპი — სოციალური და კარიერული ტრანსფორმაცია (სექტემბერი – დეკემბერი) მეორე ეტაპი ფოკუსირებულია გარემოზე ზემოქმედებასა და პრაქტიკულ ლიდერობაზე.
🔍 ფოკუსი: პრობლემების გადაჭრა (PBL), მერიტო-კლუბებისა და პროექტების მართვა, საარჩევნო კამპანიები და სტრატეგიული დაგეგმვა.
🎯 მიზანი: ცოდნის გარდაქმნა კარიერულ ძალად — რეალური პროექტებისა და ინიციატივების განხორციელება.
🎓 აკადემიური დასკვნა და აღიარება
📌 ფინალური პრეზენტაცია (დეკემბრის ბოლოს): პროგრამა სრულდება საჯარო ღონისძიებით მშობლებისა და მოწვეული ექსპერტების წინაშე. მოსწავლეები წარადგენენ:
➡️ სადიპლომო პროექტს: რეალურ ინიციატივას, რომელსაც ისინი პროგრამის დასრულების შემდეგ განახორციელებენ სკოლაში, თემში ან უნივერსიტეტში;
➡️ კარიერულ პორტფოლიოს: 9-თვიანი პროფესიული ზრდის დოკუმენტირებულ მტკიცებულებას.
ამავე დღეს ხდება:
🏆 პროგრამის ოფიციალური შეფასება: მენტორებისა და ექსპერტების მიერ;
📜 სერტიფიკატის გადაცემა: „მერიტო-სკოლის“ კურსდამთავრებულის სტატუსის მინიჭება;
✉️ სარეკომენდაციო წერილი: პერსონალური დოკუმენტი, რომელიც აღწერს მოზარდის მიღწევებს (ფასდაუდებელი აქტივი უნივერსიტეტში აპლიკაციისას).
🛠️ რატომ არის ეს „არქიტექტურა“ და არა უბრალოდ კურსი?
მდგრადობა: 9 თვე არის ოპტიმალური დრო, რათა მიღებული ცოდნა გადაიზარდოს ჩვევაში, ხოლო უნარები — ხასიათის თვისებად.
უწყვეტობა: საზაფხულო პერიოდი არ აჩერებს პროცესს, არამედ მას დინამიკურ, პრაქტიკულ განზომილებას სძენს, რაც ინარჩუნებს მოზარდის ჩართულობას.
ვალიდურობა: ფინალური პროექტი და პორტფოლიო არ არის მხოლოდ ფორმალური შედეგი — ეს არის აკადემიური სტანდარტის მქონე აქტივი, რომელიც მოსწავლეს რეალურ ცხოვრებაში კონკურენტულ უპირატესობას ანიჭებს.