• 3) მშვიდობის სკოლის პრიორიტეტები (სტრუქტურა)
• 4️⃣ მედიაცია და მოლაპარაკებები — არაძალადობრივი გარემოს ფორმირება
4️⃣ მედიაცია და მოლაპარაკებები — არაძალადობრივი გარემოს ფორმირება
12 თებერვალი, 2026 No Comments 3) მშვიდობის სკოლის პრიორიტეტები (სტრუქტურა)
💡 მოკლე კონცეფცია
ეს მოდული მოზარდს აძლევს ძალას, გახდეს ცვლილებების ლიდერი საკუთარ სკოლაში. აქ კონფლიქტის მართვა ინდივიდუალური უნარიდან სოციალურ პასუხისმგებლობაში გადადის. მოსწავლე სწავლობს, როგორ დადგეს დაპირისპირებაზე მაღლა და გახდეს მხარეებს შორის საიმედო „ხიდი“. ეს არის ეტაპი, სადაც მოზარდი არაძალადობრივი გარემოს ფორმირების და მშვიდობის მშენებლობის პროცესში პრაქტიკული ქმედებით ერთვება.
🛠️ რას ვაკეთებთ მოდულის ფარგლებში?
• თანატოლთა მედიაცია: ვსწავლობთ შუამავლობის სპეციალურ ტექნიკას, სადაც მოსწავლე ეხმარება თანატოლებს დავის გადაჭრაში ნეიტრალური პოზიციიდან.
• მოლაპარაკებების სტრატეგია (Win-Win): ვამუშავებთ მოდელებს, სადაც ორივე მხარე კმაყოფილი რჩება და ურთიერთობები არ ზიანდება.
• ფასილიტაცია და დიალოგი: მოსწავლეები ეუფლებიან ჯგუფური დისკუსიების მართვას ისე, რომ ყველას ხმა იყოს გაგონილი და გადაწყვეტილება — სამართლიანი.
• სასკოლო სამშვიდობო ინიციატივები: ვგეგმავთ რეალურ პროექტებს: სამშვიდობო კლუბებს, მედიატორთა ჯგუფებსა და ბულინგის პრევენციის კამპანიებს.
🚀 რატომ არის ეს მოდული მნიშვნელოვანი?
სკოლაში კონფლიქტების დიდი ნაწილი ხშირად უხილავია. მედიაციისა და მოლაპარაკებების უნარები ქმნის სასკოლო თვითრეგულაციის მექანიზმს — ბავშვები თავად მონაწილეობენ მშვიდობიანი გარემოს შენებაში. ეს ამცირებს ძალადობას, ზრდის ურთიერთნდობას და აყალიბებს დიალოგის კულტურას, რაც მომავალი იურისტის, მენეჯერისა თუ დიპლომატის უმთავრესი პროფესიული საძირკველია.
🎯 მთავარი შედეგი და სარგებელი
• კრეატიული/დიპლომატიური აზროვნება: უნარი, დაინახო სიტუაცია სხვისი თვალით და იპოვო კომპრომისი იქ, სადაც სხვები მხოლოდ ჩიხს ხედავენ.
• ემოციური დისტანცირება: მოზარდი სწავლობს, როგორ არ აჰყვეს სხვის ემოციებს მოლაპარაკების დროს და შეინარჩუნოს ობიექტურობა.
• სოციალური ავტორიტეტი: მედიატორის როლი ზრდის მოზარდის სტატუსს თანატოლებში, რადგან მას ენდობიან, როგორც სამართლიან „არბიტრს“.
❓ კითხვა-პასუხი მშობლებისთვის
• კითხვა: „შეიძლება თუ არა მოზარდმა რეალურად შეძლოს მედიაცია?“
• პასუხი: დიახ. მსოფლიოს წამყვან სკოლებში მოსწავლე-მედიატორთა პროგრამები საუკეთესო შედეგს იძლევა. ბავშვები ერთმანეთს ხშირად უკეთ უგებენ, ვიდრე უფროსებს.
• კითხვა: „ეს ხომ არ დააკისრებს ბავშვს ზედმეტ პასუხისმგებლობას?“
• პასუხი: არა. სწავლება მიმდინარეობს უსაფრთხო გარემოში, ზედამხედველობის ქვეშ. ბავშვები პასუხისმგებლობას ეტაპობრივად და საკუთარი სურვილის ფარგლებში იღებენ.
• კითხვა: „რა სარგებელი ექნება ამას მომავალში?“
პასუხი: მედიაცია და მოლაპარაკებები 21-ე საუკუნის „სუპერ-უნარებია“. ეს გამოცდილება პოტფოლიოს მნიშვნელოვანი ნაწილია და უნიკალური ჩანაწერია ნებისმიერი პრესტიჟული უნივერსიტეტის აპლიკაციაში.
გაზიარება: