• 3) პროგრამის პრიორიტეტები (სტრუქტურა)
• 3️⃣ პრობლემების გადაჭრა და შემოქმედებითი აზროვნება
3️⃣ პრობლემების გადაჭრა და შემოქმედებითი აზროვნება
11 თებერვალი, 2026 No Comments 3) პროგრამის პრიორიტეტები (სტრუქტურა)
სასწავლო პროცესი ორიენტირებულია პროექტულ აზროვნებაზე — უნარზე, რომელიც ნებისმიერ სირთულეს შესაძლებლობად აქცევს. მოსწავლეები ქმნიან ინდივიდუალურ და გუნდურ პროექტებს, სწავლობენ გარემოს ანალიზს, პრიორიტეტების განსაზღვრასა და ეფექტიანი გეგმების შემოქმედებითად შემუშავებას საკუთარი და საჯარო კეთილდღეობისთვის.
რას ვაკეთებთ მოდულის ფარგლებში?
➡️ კრიტიკული აზროვნება და პრობლემების ანალიზი: მოსწავლეები ეუფლებიან ისეთ სისტემურ მეთოდებს, როგორებიცაა „პრობლემებისა და მიზნების ხე“ და SWOT ანალიზი. ეს ეხმარება მათ, დაინახონ მოვლენების მიზეზ-შედეგობრივი კავშირები და მოძებნონ პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზები.
➡️ შემოქმედებითი აზროვნება და დაგეგმვა: ვიყენებთ SMART მეთოდოლოგიას მიზნების დასასახად. მოზარდები სწავლობენ, როგორ აქციონ ბუნდოვანი იდეა კონკრეტულ, გაზომვად და რეალისტურ ინიციატივად.
➡️ გუნდის ფორმირება და თანამშრომლობა: პროექტებზე მუშაობისას მოსწავლეები პრაქტიკულად სწავლობენ როლებისა და პასუხისმგებლობების განაწილებას. ეს არის გუნდური მუშაობის ნამდვილი გამოცდილება, სადაც საერთო მიზანი პიროვნულ ამბიციაზე მაღლა დგას.
➡️ რესურსების მობილიზება და ეფექტიანი მართვა: ვისწავლით დროის, ადამიანური და მატერიალური რესურსების ოპტიმალურ მართვას. მოსწავლეები ეუფლებიან პროცესების ადმინისტრირების ხელოვნებას იდეიდან — ფინალურ პრეზენტაციამდე.
📈 რატომ არის მოდული მნიშვნელოვანი? წამყვანი უნივერსიტეტების 85% სტუდენტების შერჩევისას პრობლემების გადაჭრის პრაქტიკულ უნარებს უმთავრეს კრიტერიუმად განიხილავს. დღევანდელ მსოფლიოში ეძებენ არა მხოლოდ მაღალ აკადემიურ ქულებს, არამედ პროექტების შექმნისა და განხორციელების რეალურ გამოცდილებას.
🎯 რეალური პროექტების პორტფოლიო ეს არის მოდულის ყველაზე მნიშვნელოვანი შედეგი. კურსის დასრულებისას მოზარდს ექნება:
1. განხორციელებული პროექტების არქივი: კონკრეტული მაგალითები, თუ რა პრობლემები გადაჭრა.
2. ლიდერობის გამოცდილება: დოკუმენტირებული მტკიცებულება მისი ინიციატივებისა და მიღწევების შესახებ.
3. უნივერსიტეტისთვის მზა აქტივი: პორტფოლიო, რომელიც დამსაქმებლისა და უნივერსიტეტისთვის არის გარანტია, რომ თქვენს შვილს რეალური ქმედება შეუძლია.
კითხვა: „დაეხმარება თუ არა ეს მოდული ჩემს შვილს სკოლის სხვა საგნების ათვისებაში?“
პასუხი: რა თქმა უნდა. პროექტული აზროვნება აუმჯობესებს ინფორმაციის სტრუქტურირებისა და კრიტიკული ანალიზის უნარს, რაც პირდაპირ აისახება ნებისმიერ აკადემიურ დისციპლინაზე.
კითხვა: „შეძლებს თუ არა ბავშვი პროექტის დამოუკიდებლად დასრულებას?“
პასუხი: ჩვენი მენტორები აწვდიან მოსწავლეებს ზუსტ ხელსაწყოებს (SWOT, SMART), რათა მათ დამოუკიდებლად, ნაბიჯ-ნაბიჯ შეძლონ რთული ამოცანების მართვა.