„მშვიდობის სკოლა“ არის გზა რთული სიტუაციების მშვიდობიანად გადაჭრისკენ, ურთიერთპატივისცემისკენ და უკეთესი მომავლისკენ.
🌱მშვიდობის სკოლა არის რეალურ ცხოვრებასა და შედეგებზე ორიენტირებული 9 თვიანი სასწავლო პროგრამა, რომელიც 5 პრიორიტეტის რეალიზებაზე, კონფლიქტების მართვის 12 საბაზისო უნარისა და სხვადასხვა საკვანძო კომპეტენციის გამომუშავებაზე არის ორინტირებული. პროგრამა დაფუძნებულია სტრატეგიაზე „არაძალადობიდან მშვიდობამდე“ და ოპტიმალური თვითდამკვიდრების კონცეფციაზე.
📈 მშვიდობის სკოლის სტრატეგიული საფუძველი
„არაძალადობიდან მშვიდობამდე & ოპტიმალური თვითდამკვიდრება“
„მშვიდობის სკოლა“ არ არის მხოლოდ სასწავლო კურსი — ეს არის პიროვნული ტრანსფორმაციის გზა, რომელიც ეფუძნება თანამედროვე განათლების უმთავრეს ფილოსოფიას. ჩვენი პროგრამის ბირთვი სამი საკვანძო კითხვისგან შედგება:
- რა არის მშვიდობა? (აქტიური მდგომარეობა)
UNESCO-ს განმარტებით, მშვიდობა არ არის მხოლოდ ძალადობისა და ომის არარსებობა. მშვიდობა არის აქტიური ძალა — ეს არის უნარების, ღირებულებებისა და დამოკიდებულებების ერთობლიობა.
მშვიდობა ნიშნავს, გქონდეს ინსტრუმენტები, რათა კონფლიქტი გადაჭრა კონსტრუქციულად, შეინარჩუნო შინაგანი წონასწორობა და შექმნა ჰარმონიული გარემო შენ გარშემო.
- სტრატეგია: „არაძალადობიდან მშვიდობამდე“
ეს არის განვითარების დინამიკური მოდელი. ჩვენი გზა იწყება იქ, სადაც მთავრდება აგრესია და იწყება გააზრებული ქმედება.
- საწყისი წერტილი (არაძალადობა): ემოციების მართვა და დესტრუქციული იმპულსების ტრანსფორმაცია. ეს არის ბულინგის დაძლევის ხელოვნება და „არა-ს“ თქმის სიმტკიცე.
- საბოლოო მიზანი (მშვიდობა): როდესაც მოზარდი აღარ არის მხოლოდ „თავდამსხმელი“ ან „მსხვერპლი“, არამედ ხდება მშვიდობის აქტიური მშენებელი, რომელიც დიალოგითა და ემპათიით ცვლის გარემოს.
- რა არის ოპტიმალური თვითდამკვიდრება? (მთავარი მექანიზმი)
ეს არის პროგრამის ყველაზე პრაქტიკული ნაწილი — მოზარდის უნარი, იპოვოს საკუთარი ადგილი საზოგადოებაში ღირსეულად. ეს არის „ოქროს შუალედი“, რომელიც გამორიცხავს ორ უკიდურესობას:
❌ აგრესიასა და დომინაციას (სხვისი დაჩაგვრის ხარჯზე დამკვიდრება);
❌ პასიურობასა და მორჩილებას (საკუთარი თავის მსხვერპლად ქცევა).
- ოპტიმალური თვითდამკვიდრება ნიშნავს:
✅ საკუთარი საზღვრებისა და ინტერესების დაცვას მშვიდად და მტკიცედ;
✅ ჯანსაღ თავდაჯერებულობას (Assertiveness), რომელიც ეფუძნება პიროვნულ სიმწიფეს;
✅ საკუთარი პოტენციალის რეალიზაციას ისე, რომ პატივი სცე სხვის ღირსებასა და თავისუფლებას.
დასკვნის სახით: „მშვიდობის სკოლაში“ განვითარების ლოგიკა უწყვეტია:
შინაგანი ბალანსი (თვითრეგულაცია) → ურთიერთობების ჰარმონია (დიალოგი) → სოციალური მშვიდობა (ლიდერობა).
სწორედ ეს ხდის მოზარდს წარმატებულ, თავდაჯერებულ და პატივსაცემ პიროვნებად.
🎯 მშვიდობის სკოლის მიზნები
👉 მოზარდების აღჭურვა კონფლიქტების მშვიდობიანი მართვის, არაძალადობრივი კომუნიკაციისა და ემოციური ინტელექტის განვითარებისათვის საჭირო კომპეტენციებით;
👉 ხელშეწყობა, სკოლებში შექმნან არაძალადობრივი გარემო და შეიტანონ საკუთარი წვლილი მშვიდობის კულტურის გაძლიერებაში;
👉 სტიმულირება, იყვნენ არაძალადობრივი და სამშვიდობო ინიციატივების ლიდერები სასკოლო გარემოსა და ცხოვრებაში.