2️⃣ კონფლიქტების არაძალადობრივი მართვა და ეფექტური კომუნიკაცია
12 თებერვალი, 2026 No Comments 3) მშვიდობის სკოლის პრიორიტეტები (სტრუქტურა)
ცხოვრება შეუძლებელია კონფლიქტების გარეშე – ბულგი სასკოლო ცხოვრების ბუნებრივი ნაწილია. მთავარი გამოწვევა ის კი არ არის, ვიცხოვრებთ თუ არა ბულინგის ან კონფლიქტების გარეშე, არამედ ის — როგორ ვუპასუხებთ მათ. მოდულის მიზანია, მოზარდმა ისწავლოს საკუთარი ინტერესების დაცვა სხვისი პატივისცემის შენარჩუნებით. ჩვენ ვეხმარებით ბავშვებს გადავიდნენ იმპულსური რეაქციიდან გააზრებულ პასუხზე, რაც ბულინგისა და აგრესიის შემცირების ერთადერთი საიმედო გზაა.
• კონფლიქტის ანატომია: ვსწავლობთ კონფლიქტის ნამდვილი მიზეზების დანახვას (საჭიროებები და შიშები/კინფლიქტის დარუკება) და მის აღქმას, როგორც განვითარების შესაძლებლობას.
• არაძალადობრივი კომუნიკაცია (NVC): მოზარდები ეუფლებიან „მე-შეტყობინებების“ ტექნიკას — როგორ გამოხატონ უკმაყოფილება სხვისი შეურაცხყოფის გარეშე (ასერტიულობა).
• „ფსიქოლოგიური აიკიდო“ და დეესკალაცია: ვამუშავებთ ტექნიკებს, რომლებიც ეხმარება მოზარდს, არ „აჰყვეს“ პროვოკაციას და სიტყვიერი აგრესია სიმტკიცითა თუ იუმორით გაანეიტრალოს.
• ბულინგის პრევენცია: ვასწავლით ჩაგვრის ფორმების ამოცნობას, უსაფრთხო რეაგირების სტრატეგიებს და „მდუმარე მოწმიდან“ მხარდამჭერად გარდაქმნას.
კვლევების შედეგების თანახმად საქართველოში მოსწავლეთა დაახლოებით 25-30% სკოლაში თავს დაუცველად გრძნობს ან ბულინგის მსხვერპლია, ხოლო მოსწავლეთა დაახლოებით 35-40% თვეში ერთხელ მაინც ხდება ბულინგის სამიზნე. მაგალისთვისთვის: TIMSS-ს კვლევის მონაცემებით მე-8 კლასელი ბიჭების 83% და გოგონების 17% „კვირაში ერთხელ“ მაინც ყოფილა აბუჩად აგდების ობიექტი, ხოლო „თვეში ერთხელ“ გოგონების 54% და ბიჭების 46%.
სასკოლო გარემოში დაუცველობის განცდა პირდაპირ აისახება ბავშვის აკადემიურ მოსწრებაზე. კონფლიქტების მართვის ცოდნა ამცირებს ძალადობის რისკს, ზრდის უსაფრთხოების განცდას და აუმჯობესებს კლასში არსებულ კლიმატს. ეს უნარები მოზარდს ეხმარება არა მხოლოდ სკოლაში აკადემიური მიღწევების გაუმჯობესებაში, არამედ ოჯახში, მეგობრებთან და სამომავლო კარიერაში.
• კონსტრუქციული გადაწყვეტა: მოზარდი სწავლობს პრობლემების შემოქმედებითად მოგვარებას და არა ძალით ან „გაქცევით“.
• ბულინგის რისკის შემცირება: ბავშვი აღარ რჩება მსხვერპლის როლში და იძენს თავდაცვის ფსიქოლოგიურ ინსტრუმენტებს.
• დიპლომატიის უნარი: იზრდება ურთიერთგაგება თანატოლებთან, მასწავლებლებთან და მშობლებთან.
• კითხვა: „შეძლებს თუ არა ჩემი შვილი საკუთარი თავის დაცვას კონფლიქტურ გარემოში?“
• პასუხი: დიახ. ჩვენ ვასწავლით საკუთარი „საზღვრების“ და ინტერესების დაცვას მშვიდად, ღირსეულად და აგრესიის გარეშე. ეს არის „ჭკვიანი თავდაცვა“.
• კითხვა: „ეს ხომ არ გახდის ბავშვს ზედმეტად რბილს?“
• პასუხი: პირიქით. არაძალადობრივი კომუნიკაცია მოითხოვს დიდ შინაგან ძალას. ბავშვი სწავლობს არა ხისტი, არამედ მტკიცე პოზიციის შენარჩუნებას სხვების დათრგუნვის გარეშე.
• კითხვა: „რეალურად ამცირებს თუ არა ეს პროგრამა ბულინგს?“
• პასუხი: კვლევებით დადასტურებულია, რომ როდესაც ჯგუფის წევრებმა იციან კონფლიქტის მართვა, ჩაგვრის შემთხვევები მინიმუმამდე დადის, რადგან აგრესორი კარგავს „აუდიტორიას“ და გავლენას.